укр рус eng

Як почати розбиратися у вині. Теорія для досвідчених практиків.

До списку
Як почати розбиратися у вині. Теорія для досвідчених практиків.
09.01.2018
Для кого вино - спосіб життя, для кого - просто напій, але і тим і іншим корисно буде знати, як правильно обрати компанію на вечір. Що взяти, щоб і смачно і не залишити всі заощадження в касу магазину - нагальне питання для всіх, хто не проти пляшки-другої.

З чого почати, коли від кількості стелажів з вином  починає паморочитися в голові?

Градієнт кольорів


Перше: давайте розберемося, яке вино вам подобається. Йтиметься про елементарне поділ на кольори. Вина бувають:

- Білі;
- Рожеві;
- Червоні.

Сьогодні можна почути про існування помаранчевих і синіх вин, але така історія більше стосується експерементаторів і «просунутих користувачів».

Якщо ви не розумієте, яке вино вам подобається - візьміть рожеве (у Франції кажуть розе). Воно підходить майже до всього (докладніше про поєднання вина і їжї тут). Це золота середина: легше, ніж червоне - смак більш освіжаючий; проте насичиніше, ніж біле і має характерні ягідні ноти.

Якщо вам все не так важливо, яке вино пити - виберіть червоне. ( бо з білими сортами все складніше). Білі набагато делікатніше, тому смак можна зіпсувати лише неправильною температурою подачі. Гарне біле вино коштує зазвичай на порядок дорожче, тож при обмеженому бюджеті краще віддати перевагу червоному.

 

 Розподіл солодості

Крім поділу на кольори не завадило б розібрати в кількості цукру.
Вина діляться на сухі, напівсолодкі та десертні. Рідше з'являються напівсухі, але це швидше виняток.

Ось короткий посібник:
Солодкі вина - виключно десертні. Смак у них солодкий, як у цукерки. Такий варіант навряд чи підійде до їжі за столом.
Найпоширеніше - сухе вино. Напівсухе для тих, кому базове сухе здається надмірно кислим.
А тепер біль усіх сомельє: “Порадьте мені, будь ласка, щось напівсолодке”. Найкраща порада щодо напівсолодких - відмовитись від них.


Чим же вони погані?

Традиція напівсолодких вин активно розвинулася за радянських часів. Те, що вироблялося на території Союзу гарною якістю вино не відзначалося. Ми звикли, що сухі вина несмачні. Пам'ять залишилася на багато поколінь, ось і до сих пір більшість воліє напівсолодке.

Залишковий цукор використовується виробником, щоб приховати низьку якість вина. Похибок тут навалом: починаючи з невизревшіх винограду аж до злочинного перевищення врожаю з кожного куща.

Але це не означає, що цукор у солодких винах ненатуральний:
Ніякого цукру там взагалі немає: процес виробництва полягає в підсушуванні ягоди за допомогою благородної цвілі. Від такої взаємодії волога зникає і залишається тільки цукор.

Отже, тепер ви озброєні двома головними критеріями при виборі вина: кольором та вмістом цукру, все інше зробить за вас сомельє. І повірте, вам необов’язково знати всі винні регіони і сорти, щоб знайти “своє” вино.